SAINT ROSE AWARDS BACHELOR DEGREES

Section: CAPITAL REGION,  Page: B6

Date: Saturday, December 23, 1995

ALBANY The following undergraduate students were awarded degrees from the College of Saint Rose between the summer of 1994 and the spring of 1995:


ALBANY COUNTY ALBANY


Bachelor of Arts: William Andrews, Mary Barrett, Karen Bowers, Marva Carter, Michelle Cornelius, Jeffrey Decker, Eric Della Rocco, Peter Delocis, Lisa Di Natale, Jessica Dubroff, Jennifer Flanagan, Aaron Gibson, Robert Hahn, Sarah Hinman, Kaja Ilunga, Margaret Joyce, Sandy Kent, Rachel Kot, Jefferson La Mountain, Russell Lauer, James Leone, Etsuko Miwa, tray, Maria Orellana, Humberto Scarlett, Paula Trexler, Kristin Wilkening.


Bachelor of Science: Hammed, Patricia Audi, Roger Baloucoune, Kristin Basile, Shely Bogausch, Jennifer Britton, Kelly Casey, Geri Lou Ciotolli, Nicole Clarke, Colleen Daggett, Lisa DeMase, Benny DiBiase, Heather Drislane, Theresa Dyer, Jennifer Engstrom, Kathleen Ernenwein, Nicole Fenton, Tara Fitzgerald, Arthur Flynn, Margaret Fross, Le Barron Gaddy, Tina Gardener, Lisa Graap, Kelly Hennessesy, Mark Holley, Erich Hottenstein, Sta@@hyphen@@ci Hutson, Ralfs Jansons, Tchiyiwe Jere, Jamison Johnson, Amy Marie Kehoe, Richard Kraft, Alicia Lamanna, John Lawless, Tamika Lawyer, Anh Le, Brian Lutz, Patrick Mastriano,Shelly Mateo, Christina Mattie, Lori McAllister, Laura McCallum, Melissa Mercier, Mary Michaels, Jonathan Milks, Kelly Miller, Mary Morgan, Kate Ng, Kristi O'Connor, Pamela Reid, Josette Reinztel, Deana Rendano, Tracie Rogers, Lena Roselli, Mary Rosko, Michael Sanford, Hailton Silva, Holly Sipperly, Linda Stiles, Amy Terbvoss, Robert Volino, Michael Webb, Deborah Weinmann, Philip Wickham, Michael Wigele, Riyad Yaghi, Meridith Yaun, Jill Youzwak.


ALTAMONT


Bachelor of Science: Danielle Coughtry, Terri Gockley, Lori MacIntosh, Helene Oclair, Laurie Rodwell, Marty Rossner, Elizabeth Scott, Kathy Shannon, Katherine Wagner.


BERNE


Bachelor of Science: Geri Cross.


COHOES


Bachelor of Arts: David Nolan, Kelly Shaw.


Bachelor of Science: Annette DiGioacchino, Danielle Galarneau, Deborah Keefe, Mary Elizabeth McMahon, Joann Volk.


COLONIE


Bachelor of Arts: James Stankus.


Bachelor of Science: Joanne Micale.


DELMAR


Bachelor of Arts: Robin Castiglione, Michael McHale Jr., Mary Moriarty, Carl Strom, Brenda Way.


Bachelor of Science: Kim Carusone, Susan Fuller, Kimberly McGuiness, Cathy Mceneny, Leonarda Paradoso, Laura Wilkie, Michael Winters.


EAST BERNE


Bachelor of Arts: Lisa Alexander.


Bachelor of Science: Theresa Lasselle, Julie Miller.


FEURA BUSH


Bachelor of Science: Patricia Womer.


GLENMONT


Bachelor of Arts: Brian Smith.


Bachelor of Science: Douglas Van Apeldorn.


GUILDERLAND


Bachelor of Arts: Carolyn Malone.


Bachelor of Science: Gregory Giombetti, Thomas Knauf, Nicole Marriner, Christy Putman.


LATHAM


Bachelor of Arts: Maura Casale, Christine Farrigan, Joseph McEvoy.


Bachelor of Science: Deborah Doty, Sarah Harman, Susan Hiney, Krista Jardine, Dennis McCumber, Lynn Riley, Kathleen Ryan.


LOUDONVILLE


Bachelor of Arts: Scott Rodgers, Dianne Webb.


Bachelor of Science:Marianne Miller, Timothey Nerney, Iriondo Serrano, Kathleen Strollo, Jodi Welch.


RAVENA


Bachelor of Science: Pamela Ashby, Maureen DeFlumer, Jennifer Finch, Christine Gallagher.


RENSSELAERVILLE


Bachelor of Science: Lisa Britton.


SELKIRK


Bachelor of Arts: Bachelor of Science: Catherine Debenedetto.


SLINGERLANDS


Bachelor of Arts: Collen Putnam.


Bachelor of Science: Lisa DeAngelis, Zachary Feingold, Meghan McFerran.


VOORHEESVILLE


Bachelor of Science: Erin Alonzo, Patricia Anderson, Valerie Lovelace.


WATERVLIET


Bachelor of Arts: David Cady, Donna Ciraulo, Renee Maxwell, Diane Morelli, Sandra Snyder.


Bachelor of Science: Deana Adams, Diana Call, Theresa Ferrannini, Donna Julian, Johnna Notro.


WEST BERNE


Bachelor of Science: Mabel Murphy.


WESTERLO


Bachelor of Arts: Cori Bichteman.


Bachelor of Science: Loretta Rufa.


COLUMBIA COUNTY


CHATHAM


Bachelor of Arts: Jonathan Wenk.


CLAVERACK


Bachelor of Science: Susan Baer.


CRARYVILLE


Bachelor of Science: Kara Preusser.


ELIZAVILLE


Bachelor of Arts: Matthew Kane.


HILLSDALE


Bachelor of Science: Laurel Mossman.


HUDSON


Bachelor of Science: Vanessa Domino, Cheyenne Jennings.


KINDERHOOK


Bachelor of Arts: Kirsten Spielmann.


NEW LEBANON


Bachelor of Arts: Sena Larabee.


NIVERVILLE


Bachelor of Arts: Susan Klotz.


PHILMONT


Bachelor of Science: Elisabeth Milot.


STUYVESANT


Bachelor of Arts: Wendy VanWie.


VALATIE


Bachelor of Science: Deborah Smith.


FULTON COUNTY


BROADALBIN


Bachelor of Science: Mary Palmar, Jennifer Pifko.


GLOVERSVILLE


Bachelor of Science: Erica DiMezza, Rebecca Ellis, Dolores Fleischut, Jason Harrod, Deborah Savage, Kathryn Smullen.


JOHNSTOWN


Bachelor of Arts: Amy Blackwood, Robert Perrone, William Smith, Calvin Snell.


Bachelor of Science: Anthony Abete, Lora Mandato.


MAYFIELD


Bachelor of Science: Leslie Schlenker.


NORTHVILLE


Bachelor of Arts: Christopher Bubniak.


STATFORD


Bachelor of Science: David Austin.


GREENE COUNTY


ATHENS


Bachelor of Science: Nicole Reischer, Darcy Van Schaack.


CATSKILL


Bachelor of Arts: Marion Rogers.


Bachelor of Science: Donald Gardner.


COXSACKIE


Bachelor of Arts: Kristin Tracey.


Bachelor of Science: Claire Mackey.


EARLTON


Bachelor of Science: Mary McLarnon.


EAST DURHAM


Bachelor of Arts: Michael Knowles.


Bachelor of Science: Kathleen Logue.


GREENVILLE


Bachelor of Science: Jacqueline Baumann, Marisa Teller.


WEST COXSACKIE


Bachelor of Science: Margaret Sterritt, Paulette Cosenza.


MONTGOMERY COUNTY


AMSTERDAM


Bachelor of Arts: Heatherh Bietka, Robin Giffin-Canal, Joshua Furman, Susan Podolec.


Bachelor of Science: Elizabeth Bottisti, Debra Carr, Esther D'Aniello, Angel Fura, Diane Herold, Karen Korona, Carole Martin, Margaret Phillips, Tracy Petrasek, Neena Rao, Rebecca Swart.


FORT JOHNSON


Bachelor of Arts: Andrea Kwiatkowski.


FORT PLAIN


Bachelor of Science: Susan Phillips.


FULTONVILLE


Bachelor of Science: Christine Comeau.


HAGAMAN


Bachelor of Science: Nancy Yevoli.


PALATINE BRIDGE


Bachelor of Science: Cornelia Mead.


ST. JOHNSVILLE


Bachelor of Science: Stacy Montana.


TRIBES HILL


Bachelor of Arts: Doreen Dziedzic.


RENSSELAER COUNTY


CASTLETON


Bachelor of Science: Cassandra Gootz, Kristen O'Brien, Marlena Peters, Debbie Verhoff.


CENTER BRUNSWICK


Bachelor of Science: Cindie Sambrook.


EAST GREENBUSH


Bachelor of Science: Karen Hardik, Theresa Laselle, Julie Miller, Rhonda Romer, Alison Zielinski.


HOOSICK FALLS


Bachelor of Science: Victoria Murnane, Jennifer Powers.


JOHNSONVILLE


Bachelor of Science: Rita Floess.


MELROSE


Bachelor of Arts: Erin Bessette.


NASSAU


Bachelor of Science: Tami Albert, Joanne Currier.


RENSSELAER


Bachelor of Arts: Darlene Fuller, Jennifer Phillips, Brian Smith.


Bachelor of Science: Linda Brayton, Tammy Burgess, Michele Howland, Felicia Nobles, Maria Pistilli.


SCHAGHTICOKE


Bachelor of Science: Raymont Conolly.


TROY


Bachelor of Arts: Michael Prezio, Sharon Rivet.


Bachelor of Science: Penny Albright, Angela Brendese, Annette Brown, Mimi Buell, Ricky Buffaline, Lori Jo Goverski, Charles Greene, Tara Higgins, Daniele dowski, Linda Maiello, Michelle Menetti, Ann Murray, Christopher Murray, William Murray, Mark Osganian, Dawn Rebel, John Smith, Gary Taylor, Richard Valenti, Laura Vickery.


WYNANTSKILL


Bachelor of Science: Christina Ciccarelli, Sharon Close, Marla Cylkoff, Tina Dinardo, Stacey Shelhamer.


SARATOGA COUNTY


BALLSTON LAKE


Bachelor of Arts: Todd Duval.


Bachelor of Science: Tracey Bales, Wendy Cherry, Kelly Miller, Kathleen Pidgeon.


BALLSTON SPA


Bachelor of Arts: Michael Malone, Alison Thomas.


Bachelor of Science: Kristie Kilinski, Lori Sullivan, Kyle La Viska, Victoria McGee.


BURNT HILLS


Bachelor of Arts: Michele Dutcher.


Bachelor of Science: Erika Gould.


CLIFTON PARK


Bachelor of Arts: Nicole Colombetti, Aimee Lamora, Paul Prevost, Geniene Sheridan.


Bachelor of Science: Jackie Carnevale, Andrew Czajkowski, Jennifer Daly, Amy Davenport, Jennifer Dinger, Amy Donohue, Charles Frichette, Sharon Nash, Melissa Rakvica, Shana Salecker, Boni Yattaw.


CORINTH


Bachelor of Science: Erin Underwood.


GALWAY


Bachelor of Science: Karen Klein, Janet Stangle.


GANSEVOORT


Bachelor of Science: Renee Alonzo.


GREENFIELD CENTER


Bachelor of Arts: John Templin.


HALFMOON


Bachelor of Arts: Jeffrey Debus.


MECHANIVILLE


Bachelor of Science: Lawrence Demarco, Michelle Dunn, Nicole Perreault, Karen Pruyn.


MIDDLE GROVE


Bachelor of Arts: Erin Wagner.


REXFORD


Bachelor of Science: Carol McGlinchey, Tricia Willis.


SARATOGA SPRINGS


Bachelor of Arts: Melanie Lefco, Lisa Massaroni, William Murabito, Danielle Lesniewski.


Bachelor of Science: Kristin More, Debra Pepper, Beth Schewe.


SCHUYLERVILLE


Bachelor of Arts: Micah Bowden.


Bachelor of Science: Crystal Miller, Christopher Tucker.


SOUTH GLENS FALLS


Bachelor of Arts: Leigh Rabine, Wendy Tonnesen.


Bachelor of Science: Patience Jones.


WATERFORD


Bachelor of Arts: Ruane Larkin, David Suspanic.


Bachelor of Science: Christina Axton, Anthony Dzikas, Heather Kress, Cheryl Mollnow.


SCHENECTADY COUNTY


DELANSON


Bachelor of Science: Katherine Cathell, William Tindale.


DUANESBURG Bachelor of Arts: Jennifer Adams.


GLENVILLE


Bachelor of Arts: Cheryl Abramham.


Bachelor of Science: Stephen Jensen.


NISKAYUNA


Bachelor of Arts: Christopher Cecot, Susan Larkins.


Bachelor of Science: Shahla Mazandarany.


ROTTERDAM JUNCTION


Bachelor of Science: Claire Godlewski.


SCHENECTADY


Bachelor of Arts: Michael Adamec, Joseph Altieri, Robert Bailey, Kimberly Compositor, Mark Dorr, Sandra Friedman, Jennifer Hodorowski, Deborah Jankowski, Shayne Kozak, Camillo Levito, Deanne Macherone, Stephan Matarazzo, Joscelyn Sheryl Riccio, Jeffrey Roulier, Erin Vitallo.


Bachelor of Science: Benita Amsden, Kenneth Begin, Jodi Baron, Anna Marie Burega, Steven Callan, Donnamary Casino, Barbara Cooper, Julie Cooper, Olaiya ele Eats, Mary Edwards, John Gabelman, Michelle Gabree, Terese Garcia, Shannon Gaudio, Nicole Gigliotti, Karen King, Louise Leone, Carolyne Mwinzi-Oluyed, Jacquelun Peek, Michael Pierson, Lori Reisenger, Daniel Sheffer, Tina Spraragen, Nicole Tortorici, Valerie Vogel, David Walczyk, Barbara Willow, Joseph Zeh, Michele Zotto.


SCOTIA


Bachelor of Arts: Christine Vlahides.


Bachelor of Science: Rachel Boone, Daniel DeMarco, Kathy Heller, Joshua Hughes, Melissa Johnson, Marielle Lewis, Lynn Mackey, Jeanne Meyers, Stephen Powers, Mary Stack, Jennifer Van Epps.


SCHOHARIE COUNTY


CENTRAL BRIDGE


Bachelor of Science: Betsy Anderson.


ESPERANCE


Bachelor of Arts: Darcie Benson.


MIDDLEBURGH


Bachelor of Science: Eileen LaSpaluto.


WARREN COUNTY


Chestertown


Bachelor of Science: Jessica Pereau, Anderea Winchip.


GLENS FALLS


Bachelor of Science: Amy Hogan.


LAKE GEORGE


Bachelor of Arts: Susan O'Hanlon.


QUEENSBURY


Bachelor of Arts: Nicole Mills.


Bachelor of Science: Judy Crosse, Peter DeWitt, Jacqueline Greeno, Linda Hathway, Nancy McKeon, Diane Michelucci, Lisa Sax, Ana Patrici Schwartz.


WARRENSBURG


Bachelor of Science: Monica Drake, Raynie Drake.


WASHINGTON COUNTY


CAMBRIDGE


Bachelor of Science: Casey Hendrickson.


FORT EDWARD


Bachelor of Arts: Karen Corlew, Brian Taylor.


Bachelor of Science: Barbara Nudi.


GRANVILLE


Bachelor of Science: Jennifer Roberts.


GREENWICH


Bachelor of Arts: Kyle Stewart.


Bachelor of Science: Kyle Gannon, Kerry Kapper.


HARTFORD


Bachelor of Science: Keith Harrington.


HUDSON FALLS


Bachelor of Arts: Remsen Davis, Andrea La Pan, Mary Beth Mosher, Susan Whalen.


Bachelor of Science: Paula Combs, Patricia Gregory.