CAPITAL REGION STUDENTS GET DEGREES FROM ONEONTA COLLEGE

Section: CAPITAL REGION,  Page: B4

Date: Monday, August 28, 1995

The following Capital Region residents graduated from the State University College at Oneonta: ALBANY


Jermaine Adams, bachelor's in business economics; Matthew Liscum, master's in education; John Pause, bachelor's in history; James Scotland, bachelor's in political science; and Catherine Smith, bachelor's in child and family services.


ALTAMONT


Benjamin Brunk, bachelor's in computer science, magna cum laude, and Jennifer Gregory, bachelor's in elementary education.


BALLSTON LAKE


Linda B. Shapiro, bachelor's in human ecology.


BALLSTON SPA


Kristen Marie Pembleton, bachelor's in business economics, and Karen J. Snyder, bachelor's in psychology.


CANAJOHARIE


Michael J. Kane, bachelor's in elementary education.


CATSKILL


Michelle Lynn Buschkuhl, bachelor's in psychology.


CLIFTON PARK


William Patrick Barker, bachelor's in business economics.


COBLESKILL


Roxann Collins, master's in elementary education, and Michelle Lee Jump, bachelor's in child and family studies.


COEYMANS HOLLOW


Dustin Charles Rock, bachelor's in sociology.


DELMAR


Kathleen Ann Jeram, bachelor's in English, and Nora Leah Van Dyk, bachelor's in sociology, cum laude.


DUANESBURG


Christine L. Lewis, master's in education.


FONDA


Janine A. West, bachelor's in elementary education, cum laude.


FREEHOLD


Megan Kathryn Ingalls, bachelor's in elementary education.


GANSEVOORT


Amy Lynn Carpenter, bachelor's in elementary education, cum laude.


GERMANTOWN


Stacey Ann Marie Snyder, bachelor's in geology.


GLENVILLE


Nadine Marie Kulpa, bachelor's in elementary education.


GLOVERSVILLE


Bryan James Dennie, bachelor's in earth science; Kimberly Ann Fordham, bachelor's in psychology; Kathleen P. Lohr, master's in education; Lisa M. Maderic, master's in education; Deirdre Lucia Morrell, bachelor's in elementary education; and Jonathan S. Reid, bachelor's in social studies.


GRANVILLE


Michelle Lee Frost, bachelor's in business economics.


GREENFIELD CENTER


Lawrence Fine, bachelor's in elementary education.


HUDSON


Matthew Gotlieb Bush, bachelor's in business economics; Kristen Leigh Conte, bachelor's in psychology, magna cum laude; and Jessica Michelle Nabozny, bachelor's in sociology.


HUNTER


Rebecca Lin Nicholls, bachelor's in elementary education.


JOHNSTOWN


Robert Francis Frenyea, master's in education.


LATHAM


Anne Auclair, bachelor's in elementary education; Daria Jean Behuniak, bachelor's in human ecology; Matt J. Brannigan, bachelor's in business economics; and Deborah Lynn Tremblay, bachelor's in human ecology, cum laude.


MAYFIELD


Katrina Faye Rorick, bachelor's in environmental science.


MECHANICVILLE


Tammy I. Murphy, bachelor's in elementary education, and Darlene Marie Sgambati, bachelor's in political science.


MELROSE


Terri M. Cooper, bachelor's in elementary education.


MIDDLEBURGH


Diane R.M. Berdan, master's in education; James Stephen Buzon, bachelor's in elementary education, magna cum laude; Timothy O'Gorman, bachelor's in business economics; Richard John Shultes, bachelor's in biology; and Diane Michelle Zach, bachelor's in elementary education.


NORTHVILLE


Stacey L. Olson, bachelor's in sociology.


PRATTSVILLE


John Francis McGlynn, bachelor's in sociology, and Tracey Ann Van Hoesen, bachelor's in elementary education.


QUEENSBURY


Patrick A. Burke, bachelor's in accounting, and Colleen Rae Salisbury, master's in education.


RAVENA


Kimberly Jean Vanderzee, bachelor's in child and family studies, cum laude.


RENSSELAER


Susan Marie Fontaine, bachelor's in chemistry.


SALEM


Jonathan Peter Brillon, bachelor's in history.


SARATOGA SPRINGS


Elizabeth M. Mascio, bachelor's in elementary education; Lisa Michelle Panarese, bachelor's in human ecology; and Scott Paul Waldinger, bachelor's in art studio.


SAUGERTIES


Marika Romero, bachelor's in art studio, and Lee Ann Via, bachelor's in social studies.


SCHENECTADY


Russell Thomas Atkins, bachelor's in music industry; Chad Paul Bahrmann, bachelor's in meteorology; Christopher Joseph Dunn, bachelor's in social studies; Craig C. Ferluge, bachelor's in biology; Thomas Patrick Gaffney, bachelor's in computer science; Lisa A. Larsen, bachelor's in elementary education; Emilio Luke Mancino, bachelor's in earth science; Michelle Christi Mazzarella, bachelor's in elementary education; Jason Mark Pelton, bachelor's in water resources, cum laude; and Michael Anthony Puglisi, bachelor's in water resources.


SCHOHARIE


Brenna Rae Bartell, bachelor's in child and family studies, summa cum laude.


SOUTH GLENS FALLS


Coley William O'Connell, bachelor's in chemistry.


TANNERSVILLE


Erin Teresa Gallagher, bachelor's in business economics.


TRIBES HILL


Brent E. Phetteplace, bachelor's in business economics.


TROY


Jennifer Scalise Fritz, bachelor's in human ecology, and Christopher James Zampier, bachelor's in business economics.


VOORHEESVILLE


Tamara Eve Richter, bachelor's in speech communication.


WATERVLIET


Barry Alton Benner, bachelor's in business economics, and Matthew A. Young, bachelor's in water resources.


WINDHAM


Rebecca Lynn Thompson, bachelor's in psychology, and Deirdre Anne Tomsett, bachelor's in elementary education.


WYNANTSKILL


Edward Joseph Aluck, bachelor's in political science; Stephanie Jean Burgoyne, bachelor's in elementary education; and Megan Anne Malone, bachelor's in psychology.